AKO SI VYBRAŤ TATÉRA?
ZORIENTUJ SA V MORI TATÉROV A VYBER SI TOHO SPRÁVNEHO

Rozhodneš sa dať si urobiť tetovanie, vyberieš si obrázok, do googlu naťukáš "tetovanie Bratislava" a vtom zistíš, že tvoja dilema bude ešte väčšia ako pri výbere vhodného motívu. Zaplaví ťa more mien tatérov a názvov tetovacích štúdií a ty netušíš, čo z toho si vybrať. Z každej strany na teba vyskakujú krásne fotky hotových prác a ty rozmýšľaš na základe čoho si vybrať toho pravého tatéra.
Rozhodli sme sa vytvoriť menší návod, na čo sa pozerať pri výbere tatéra. Skús sa zamyslieť nad jednotlivými bodmi tohto článku a určite sa ti bude vyberať ľahšie.
1. Prezri si jeho práce.
Každý tatér je dobrý v niečom inom a venuje sa inému štýlu tetovaní. Nenájdeš snáď tatéra, ktorý by tetoval úplne všetko a ak aj áno, určite je nejaký štýl, ktorý mu ide trochu slabšie. Vyber si tatéra, ktorý sa špecializuje na to, čo chceš mať vytetované. Ak chceš čiernobielu realistiku a nájdeš tatérku, ktorá sa ti síce páči, ale v portfóliu má samé drobné kvietky a tetovanie v líniách, veľmi rýchlo zistíš, že tadiaľ cesta nevedie. Ak sa totiž ozveš tatérovi, ktorí sa danému typu tetovaní nevenuje, budeš pravdepodobne aj tak odmietnutý alebo môžeš skončiť s niečím, čo sa nebude zhodovať s tvojou predstavou. Pristupuj k tetovaniu ako k umeniu. Kupuješ si umenie na tele. Aj svetoznámi maliari ako napríklad Picasso či Michelangelo sa venovali rozdielnemu štýlu maľby. Pokiaľ máš rád realistiku, je zrejmé, že by si si radšej kúpil obraz od Michelangela ako od Picassa. A to isté platí aj pri tetovaní.
2. Zisti si, kde tatér pracuje.
Prostredie v ktorom tatér pracuje môže ovplyvniť to, ako sa budeš na tetovaní cítiť. Ak ide o väčšie tetovacie štúdio s viacerými kolegami, priprav sa, že tam bude trochu rušnejšie. Ak máš rád/a pokoj, vyber si malé tetovacie štúdio alebo tatéra jednotlivca. A to najdôležitejšie na záver - tetovanie patrí medzi procesy, ktoré narúšajú integritu kože, a preto tento úkon vyžaduje aj hygienické prostredie určené na tetovanie. Zváž, či naozaj chceš ísť na tetovanie k niekomu, kto tetuje doma na gauči. Nikdy si nemôžeš byť istý/á, aký domáci miláčik na tomto gauči spáva a čo sa ti môže do narušenej pokožky dostať. Domáce prostredie nie je na tetovanie vhodné a i keď ťa tetovanie u niekoho doma vyjde lacnejšie, uprednostni radšej svoje zdravie.
3. Urob si research. Sociálne siete ti napovedia veľa.
Zo sociálnych sietí pravdepodobne vyčítaš ako dlho sa tatér venuje tetovaniu, aké sú jeho skúsenosti a ako k tetovaniu pristupuje. Dobrý tatér sa má na sociálnych sieťach čím pochváliť a pravidelne pridáva svoje práce. Ak tam má zdokumentované účasti na tatérskych súťažiach či dokonca víťazstvo, môžeš si byť istý/á, že ide o skúseného tatéra. Kvalitní tatéri častokrát prezentujú aj svoje celoživotné vzdelávanie sa a zdieľajú svoju účasť na rôznych kurzoch či workshopoch. Ak však má na instagrame tri fotky a ani len netušíš kto tatér vlastne je, môže to byť ďalší redflag.
4. Sympatie sú dôležité.
Tatér je človek, s ktorým stráviš desiatky minút až hodín a bude sa ťa pri procese tetovania dotýkať. Zváž, či ti je tatér svojim vystupovaním (na socials aj osobne) sympatický/á a či sa pri ňom/nej dokážeš uvoľniť. Nechoď k tatérovi len preto, že k nemu chodí tvoj kamarát a povedal ti, že tatér je v pohode. Každý sme iní a každému vyhovuje niečo iné.
5. Komunikácia veľa napovie.
Všímaj si, ako tatér s tebou komunikuje. Ak je neochotný, arogantný, vulgárny a neprihliada na tvoje požiadavky, otoč sa na päte a odíď. Nenechaj sa ukecať na niečo, s čím v žiadnom prípade nesúhlasíš. Nie je trápne ani zlé ešte pred začatím tetovania povedať, že si si to rozmyslel/a. Je to vždy lepšie ako skončiť s vytetovaným niečím, čo si nechcel/a.
6. Tatér by občas mal zverejniť aj zahojené práce.
S pekne zahojeným tetovaní sa tatéri radi pochvália a vtedy vieš, že tetovanie nebude vyzerať dobre len čerstvé, ale aj po zahojení. Navyše je zrejmé, že klient prišiel tatérovi zahojené tetovanie ukázať, takže má s ním vybudovaný vzťah, alebo si dokonca prišiel po ďalšie tetovanie.
Veríme, že sme ti týmto článkom pomohli a že sa rozhodneš správne. Netreba sa nikam ponáhľať a researchu treba venovať dostatok času. Výber vhodného tatéra je polovica úspechu.