TETOVANIE A ALKOHOL

10.11.2024

MÔŽEM PO TETOVANÍ PIŤ ALKOHOL?

Predtým, ako vôbec chytíme do ruky tetovací strojček, klienti nám často položia zásadnú otázku: ,,Budem môcť potom piť?"

Reč je samozrejme o alkohole. Poďme sa teda pozrieť na to, ako alkohol vplýva na čerstvé tetovanie.

Nikde nie napísané, že po vypití alkoholu sa s tvojim tetovaním automaticky stane niečo zlé. Požitie alkoholu nemusí pre tetovanie hneď znamenať katastrofu a väčšina z nás pri tejto kombinácií nezaznamená žiadne komplikácie. Je to však u každého veľmi individuálne. Pri jednoduchých malých tetovaniach je narušená oblasť kože minimálna a hojenie je zvyčajne bezproblémové. Spozornieť by mali hlavne ľudia, ktorí si práve zadovážili obrovské plnofarebné tetovanie, pri ktorom je miera narušenej kože vysoká.

Tetovanie je pre náš organizmus druh rany. Je to proces, pri ktorom sa narúša celistvosť kože, čo telo vyhodnotí ako ranu a začne reakciu hojenia. Po vpichoch telo aktivuje imunitný systém. Zápalová reakcia a tvorba novej vrstvy kože vedú k hojeniu tetovania. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov, počas ktorých je dôležité tetovanie udržiavať čisté a hydratované, aby sa zabránilo infekciám a podporilo správne zahojenie.

Krátkodobé účinky požitia alkoholu na organizmus, ktoré pretrvávajúce deň až niekoľko dní, môžu v rôznej miere ovplyvniť výsledok hojenia tetovania.

Nedokážeme stanoviť presné množstvo alkoholu, ktorého vypitie bude pre naše tetovanie ešte v poriadku, no platí tu jednoduchá rovnica - čím viac alkoholu vypijeme, tým sa tetovanie bude hojiť pomalšie alebo horšie.

AKO MÔŽE ALKOHOL OVPLYVNIŤ ČERSTVÉ TETOVANIE? 

  1. TEČENIE/KRVÁCANIE - Alkohol narúša funkciu krvných doštičiek (trombocytov), ktoré sú nevyhnutné pre zrážanie krvi. Zjednodušene povedané, alkohol riedi krv. To môže zvýšiť riziko krvácania, najmä pri poraneniach. Tetovaná pokožka je narušená pokožka. Sú na nej tisícky mikrovpichov, ktoré nie sú ešte zacelené. Je síce prirodzeným javom, že čerstvé tetovanie deň až dva tečie (uvoľňuje sa z neho prebytočná farba a krvná plazma), no po požití alkoholu môže byť tento jav intenzívnejší. V konečnom dôsledku, po vyplavení väčšieho množstva farby môže byť tetovanie po zahojení svetlejšie. Samozrejme záleží aj od množstva požitého alkoholu. Je rozdiel si dať večer po tetovaní pohár vína alebo ísť na víkendovú chatu s kufrom plným "pálenky". Ak sa teda nechceme na druhý deň zobudiť s "bazénom" okolo čerstvého tetovania, mali by sme alkohol obmedziť alebo vynechať úplne.
  2. ZHORŠENÉ HOJENIE - Za hojenie rán (a teda aj tetovaní) je zodpovedný náš imunitný systém. A na ten alkohol vplýva taktiež. Alkohol oslabuje imunitný systém a znižuje schopnosť tela bojovať proti infekciám. Zároveň znižuje aj efektivitu bielych krviniek a zhoršuje ich schopnosť reagovať na vírusy a baktérie. Nadmerné požitie alkoholu je záťaž, s ktorou sa musí telo na druhý deň vysporiadavať. A pokiaľ sa telo zaoberá nápravou tejto škody, nemôže sa naplno venovať hojeniu tetovania. Preto sa môže proces hojenia predĺžiť alebo skomplikovať.
  3. NEDBANLIVOSŤ - Počas nadmerného pitia alkoholu sa častokrát mení aj naše správanie. Stávame sa nedbanlivými, nedávame si na seba pozor, častokrát sa poškriabeme či spadneme. Ak nejaký úraz postihne práve naše čerstvé tetovanie, čaká nás vlna komplikácií od infekcie až po zjazvenie tetovania. A po tom naozaj netúži nikto z nás.
  4. KOŽA - Užívanie alkoholu ovplyvňuje stav a kvalitu našej kože - nášho najväčšieho orgánu, na ktorý sa aplikuje tetovanie. Alkohol prispieva k suchej, popraskanej a unavenej pokožke. Zvyšuje riziko vzniku zápalov a akné, pretože zhoršuje rovnováhu kožného mazu. Alkohol totiž rozširuje krvné cievy, čo vedie k zhoršeniu príznakov. A tetovanie na popraskanej či dehydratovanej koži môže viesť k nerovnomernému hojeniu či zvýšiť riziko vzniku jaziev alebo infekcie.
  5. OXIDAČNÝ STRES - V tele je zvýšená produkcia toxických látok, ktorý vzniká pri metabolizme alkoholu. Takisto spôsobuje zvýšenú produkciu voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky a vyvolávajú oxidačný stres. Ani toto nie je vhodné prostredie pre správne hojenie tetovania.
  6. ZÁPAL - Alkohol je zápalový a môže spôsobiť alebo zhoršiť zápalový proces v tele. Jeden zápal už v tele predsa máš - taký, ktorý je prirodzenou odpoveďou imunitného systému na tvoje nové tetovanie a alkohol ho môže len zhoršiť. Príliš veľa zápalu môže viesť k nadmernému začervenaniu, opuchu a citlivosti v okolí tetovania.
  7. ZMENA FARIEB A KVALITY TETOVANIA - Alkohol môže ovplyvniť, ako sa pigmenty v tetovaní usadia a zachovajú. Ak je pokožka zapálená či príliš podráždená, pigmenty sa nemusia uchytiť rovnomerne, čo môže mať vplyv na jasnosť a trvanlivosť farieb.
  8. DEHYDRATÁCIA - Alkohol pôsobí na telo ako diuretikum, čo znamená, že zvyšuje produkciu moču a vedie k strate tekutín a elektrolytov z tela. Telo je teda po nadmernom pôsobení alkoholu dehydratované. To vedie k už vyššie spomínanej dehydratácii pokožky, ale aj k zhoršenej regenerácii buniek, zníženiu prísunu živín a kyslíka.

Pre zdravé hojenie tetovania je najlepšie alkohol vynechať aspoň niekoľko dní pred a po tetovaní, aby sa minimalizovali riziká spojené so zápalom, dehydratáciou a oslabením imunity.

Tetovanie by sme mali brať ako investíciu na celý život a uvedomiť si dôležitosť správneho hojenia. 40% je práca tatéra a až zvyšných 60% je výsledok správneho hojenia. Keď chceme, aby tetovanie po zahojení vyzeralo podľa našich predstáv, mali by sme pre to vynaložiť maximálne úsilie.

Preto je dôležité pristupovať k pitiu alkoholu po tetovaní s rozumom. Na tetovanie predsa chodíme len raz za čas, zatiaľ čo večer pri fľaši alkoholu si môžeme dopriať kedykoľvek :).